29 May 2012

Bilen var mı?Hepimizin bildiği gibi emeklilik yaşı ülkemizde 65 yaş olarak belirlenmiştir. Bu yaşa gelmiş olan insanların her ne kadar tecrübeleri olsa da, bedenen yorgun düştüğü varsayılır ve emekli edilirler.


Hatta 65 yaş üzerindekilerin akıl sağlığına bile şüpheyle bakılıyor. mesela bir tapu işleminde eğer kişinin yaşı 65 i aşmışsa doktordan akıl sağlığının yerinde olduğuna dair bir rapor isteniyor.

45-50 yaş aralığında birisi çalışmak için bir şirkete başvursa yaşlı olduğu gerçeği ile karşılaşıyor eğer üst düzeyde konusunda tecrübeli (!) değil ise. 


Öte yandan.. Meclisimize dönüp baktığımızda bambaşka bir şeyler oluyor.  Alt sınır var ama üst sınır yok. Mesela  Bülent Arınç şu anda 64 yaşında, Deniz Baykal 74 yaşında... devam etmeyeceğim çok kalabalıklar.. daha kısa bir listeye bakacağım..
Cumhurbaşkanlarımıza bakıyorum...
Celal Bayar 67 yaşındayken Cumhurbaşkanı olmuş...
Cevdet Sunay 83 yaşındayken Cumhurbaşkanı olmuş...
Cemal Gürsel 65 yaşında Cumhurbaşkanı olmuş...
Süleyman Demirel 69 yaşında Cumhurbaşkanı olmuş...
Fahri Korutürk 70 yaşında Cumhurbaşkanı olmuş...
Kenan Evren 65 yaşında Cumhurbaşkanı olmuş...


Sadece 
İsmet İnönü 54 yaşında
Ahmet Necdet Sezer 59 yaşında
Turgut Özal 62 yaşında 
Cumhur başkanı olmuşlar...
Şimdi merak ediyorum...

Bir insan bir evini satarken rapor isteniyor..resmi işlem yapılamıyor da..
Her tür çalışan 65 yaşında 'artık yetersizsin' denilerek emekli ediliyor da...

Nasıl olup da 65 yaş üzerine güvenerek ülke emanet edilebiliyor? 

Doktor raporları var mı?


40 yorum:

 1. ah bilsem yanıtları.
  :)

  YanıtlaSil
 2. Güzel soru. Genç nüfusa yaşlı yönetici, denge böyle sağlanıyor demek ki.

  YanıtlaSil
 3. haklı bir eleştiri olmuş.

  gönül ister ki, değişsin bir şeyler.

  uzun zamandır, ister bunu gönüller... vazgeçmez o gönüller...

  umutla diyelim.

  sevgiler,
  luna.

  YanıtlaSil
 4. Sadece tapu mu? Banka kredisinde bile istiyorlar. Daha kimbilir nelerde hatta..
  Güzel bir tespit cidden.
  Cumhurbaşkanı dediğin sanki yaşlı olmalı diye bir kadie var, yazılı olmayan ama olması lazım gelen bir kural gibi.. Tecrübeli yaa. Ondan.
  Ama işin bu tarafından bakınca da yaman bir çelişki çıkıyor ortaya.
  Garip işler bunlar..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tapu çok bilinen bir örnek... yoksa o kadar çok örneği var ki..

   Sil
 5. Benimde şiddetle merak içersinde olduğum bir konudur bu.. Normal şartlarda siyasetçi olmayanları bizim idare ettiğimiz bu yaşlar nasıl oluyorda bizleri idare ediyor :S

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sana bir soru daha..;
   Yaşı geldiği için mecburiyetten emekli olan belli statüdeki kurumlardan belli pozisyondayken emekli olanla, şirketleşerek kadro kurmadan, tek başlarına bir çok şirkete danışmanlık hizmetleri veriyorlar. Danışmanlık verdikleri şirket sayılarına bakıldığında, kadroları olan orta boy danışmanlık şirketlerinin altından kalkmakta zorlanacakları sayıda ve ayrı ayrı sektörler. Bu danışmanlıkları karşılığında başkalarının almadığı ücretler ödeniyor onlara ve hatta hisseler veriliyor.. Veya bir çok şirkette bir anda yönetim kurulu üyesi oluveriyorlar..
   Bu nedendir? Bir elemana üç kuruş zam yapmamak için kırk takla atan patronlar bu emeklilere neden bu kadar bonkör?

   Sil
 6. harika bir tespit yakalamışsınız gerçekten. hiç dikkatimizi çekmemişti bu durum..çok önemli bir çelişki bu..emeklilik yaşı 65 olarak belirtilmişse bu yaştan daha büyük olanların kamu yönetiminde görev almaması gerekir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kamu yönetiminde minik birimde değil ülkenin bütün geleceğinin yönetimindeler.. ben yaşa karşı değilim ama yaş konusunu bu şekilde algılayarak bu uygulamalara karara verenlerin kendi yaşları neden böyle, neden kendileri kendi koydukları kurallara uymak yerine istisnayı yaşıyorlar ve yaşayabiliyorlar?

   Sil
 7. bir şeyde ben ekleyeyim yazınıza emekli olmayan ögretmenlere saygım sonsuz ama yarım gün diye o kadar yaşlı öğretmen varki cocukların maskarası oluyor enejiden tükenmiş teknolojiden uzak artık yorgun savaşçı olanlara sözüm yerlerini genç işe ihtiyaçı olanlara bırakmıyorlar ve en kötüsü çoçuklara zarar veriyorlar nasılmı disiplin edemedikleri için cocuklar haylaz arsız şımarık bağımlılıkları olan cocuklar yetişiyor sözüm iyilere değil yazımı okuyan anlamıştır güzel bir konuya değinmişsiniz teşekkür

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. öğretmenler konusu genelde ekonomik ihtiyaçtan doğuyor..

   Sil
 8. Bu konuda hiç düşünmemiştim O_o Doktor raporu alsınlar gerçekten. Madem öyle, işte böyle! Elbette devlet yönetiminde tecrübe önemlidir lakin konulan yasa ve kurallara uyacak kadar aklı selim olduklarını kanıtlasınlar önce.. Zaten aldıkları her karara falan şüpheyle yaklaşıyorum, ortada bir güvensizlik var. Bir de hani ülkeyi halk yönetiyordu, öyleyse neden koyun gibi güdülüyoruz? İnsanlarımız haklarının bilincinde de değil. Devlet kendi kendini yönetiyor, halk uyuyor... Neyse çok konuştum yine affola.. Sustum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. neden hiç düşünmedik?
   neden hiç düşünmeyi düşünmeyiz?
   neden hiç düşünemeyiz?
   neden düşündüklerimizi hayata geçiremeyiz?
   Neden susarız?

   Sil
  2. Sanırım bu güne kadar devlet ruhumuzu ezdi, baskı altına aldı. Ve ne yazık ki biz de sesimizi çıkarmadan kabullendik. Dahası buna alıştık. Kulaklarımız kapatıldı, gözlerimiz bağlandı, sesimizi kıstılar.. Bu şekilde yaşamaya alıştırıldık. Yazık.. Şimdi düşünmeye korkar olduk.. Konuşmayı ise unuttuk...

   Sil
  3. alışkanlık ve korkular...? belki ... daha fazla üzerinde düşünüp bir pos yazarmış gibi dikkatli bir kendi kendine düşünsene...belki başka bir şeyler daha var?

   Sil
  4. Haklısın elbette pek çok şey vardır. Fakat buna doğru düzgün bir cevap vermem mümkün değil.. Ben daha küçüğüm Dayatılanla Yaşayan, ayrıntılara değer veriyorum fakat hepsini göremiyorum, cevapsız kaldım :)

   Sil
  5. :) canım zaten öyle olduğun için düşün öğren diye söylüyorum.. bana veya benim soruma cevap vermen buraya yorum yazman için değil. düşün ki böyle bir konuda post hazırlıyorsun veya ödevin var... araştır üzerinde düşün... alışkanlık ve korkuları aralamaya çabala kendinde kendi içinde .. diye söylüyorum.. bazen hiç üzerinde düşünmeden böyle gelmiş böyle gidiyor demek ki doğrudur diye kanıksar/kabullenir ve dönüp üzerinde hiç kafa yormayız.. bir nevi kör ve sağır oluruz.. o yüzden diyorum..
   ve senin meraklı ve araştırmacı tarafını seviyorum..

   sevgiyle kal..

   Sil
  6. :) Tamam bu konuda düşüneceğim bir sonuca ulaşırsam belki bir post yazarım ben de :) Ben de senin her zaman bir bilinmeyeni ortaya atmanı ve düşündürmeni seviyorum..

   sevgiyle kal :)

   Sil
  7. sizlerde aynı şeyi bana yapıp beni düşündürüyorsunuz..karşılıklı yani..sosyal yaşam bu..

   Sil
 9. çok iyi bir tespit.her nekadar tecrübelerinede güvenilmiş olsada..bazılarının akıl sağlığından şüphem yok değil hani..bir isim söyliyecektim ama Allah ın rahmetine kavuştuğu için burada zikretmiyorum ismi bende kalsın..2 -3 kişinin yardımıyla kongre yapmaya gelmişti..Kendi kendime ''kendine hayrın yok be adam..ne demeye giriyorsun'' demiştim..tamam belikide siyaset aşkı ,vatan aşkı ,Halk aşkı... yada kötümser olarak koltuk aşkı..
  herneyse ...saçma bir aşk oluyor yaş 70 i açınca..
  Ölcen gitcen işte bu dünyayı bırak biraz orasıyla ilgilen sen.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. isimleri kendinde tuttuğun için teşekkürler.. kişiler hedefimiz değil.. sistemdeki açıklar ve bunların kullanım şekli.

   Sil
 10. Adsız29/5/12

  sistem ceylanderisi koltuklarda oturan 550şahsın işine geldiği gibi işliyor..
  o kadar çok saçmalık var ki..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. o 550 kişi 'ben geldim' diye mi oraya gidip o koltuklarda oturuyorlar?

   Sil
 11. Adsız29/5/12

  cem'in de dediği gibi insan ömrü 400 yıla çıksa emeklilik 365 olur :)

  bu ülkede anlaşılamayan o kadar şey var ki.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. neden öyle çok anlaşılamayan şey var bu ülkede? anlaşılamayan çok şey var deyip de unutmak iyi midir?

   Sil
  2. Adsız30/5/12

   "İcraat!" diyosun yani?

   Sil
  3. he yani.. yazsana bir post bence.. biraz gırgır biraz ciddi.. senin o güzel uslubunla çözüm önerilerine bayılacağımdan eminim..

   Sil
 12. şahsen ben bilmiyorum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) ben görmek istiyorum.. ama göstermiyorlar o yüzden sordum.. sen de bilmiyorsan.. bileni bulacaz..:)

   Sil
 13. Güzel bir konu!Bende başka bir açıdan sormak isterim hep Yurdumda hiç mi zeki bir kadın olmadı Cumhurbaşkanı olmak için?Yurdumda illerimiz sayısına göre kaç valimiz kadın?Belediye başkanlarımızın yarısı neden Kadın değil Bu ülkede %5l.2 nüfusu kadında neden %40 bile yönetimde olamıyorlar ya da oldurmuyorlar..:))
  ps:Konuyu biraz çarpıttım ama birden sorasım geldi canım..:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. benim Türkiyede bekaret kontrolünün yasaklanması ile ilgili bir postum var index sayfamda 50.inci sırada.. orada cevabı bulursun diye umut ediyorum:)

   Sil
 14. bu hafta biraz dinleniyorsun sanırım.
  o yoğunluktan sonra.
  :)

  YanıtlaSil
 15. Çok iyi bir tespit!Hele şu emekli olup her yere danışmanlık yapanlar da ayrı bir muamma!Çalışırken çok görürdüm böylelerini. Benim ürettiğim fikri ertesi hafta patronlara kendi fikriymiş gibi sunanlarını da!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dolu dolular bütün belli başlı şirketlerde...

   Sil
 16. Onların tecrübelerinden faydalanmak iyi fikir olabilir mi :)) noluyor bana yaw yaşlanıyor muyum ne :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. elbette olabilir bigilerinden faydalanmak ama ne tip bilgiler? ilişkiler mi yoksa gerçekten bilgi mi?
   elbette yaşlanıyon...

   Sil

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...