9 Haz 2016

Özgürlükler Tavan Yapmış iken halen şikayet ediliyorsa vardır bu işte bir çarpıklık da nerede????
Bu ülkede "özgürlük yok".... " diye başlayarak devam eden cümleleri duydukça....
"Hadi be oradan .... Dünyanın hiç bir yerinde bu ülkedeki kadar sınırsız özgürlükler yok... bu denli zenginlik hiç yok" diye avazlayasım geliyor....

Anlayamıyorum....  bizi kabul etsinler diye peşinde koştuğumuz AB ülkelerinde, özgürlükler ülkesi diye bilinen ABD'de bile bizdeki özgürlükler yokken nasıl olup da bu millet "özgürlük yok" derler...

Bana söyler misiniz "medeni" diye tanımladığımız hangi ülkede vatandaşlar, boş buldukları bir araziyi gasp edebilirler? Gasp ettikleri bu araziye bir gecekondu koyup belediye hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilirler? Seçimlerin öncesinde de gasp ettikleri arazinin tapusunu ceplerine koyabilirler? Tapusunu ceplerine koydukları gasp edilmiş araziyi daha sonra apartmana, daha sonra da kentsel dönüşüm projesi altında bir inşaat firması ile  anlaşıp da gökdelene çevirip köşe olabilirler...

"Medeni" dediğimiz, hani mültecilerin sığınmak istedikleri... bizim vatandaşların koşa koşa gittiği hangi ükede düğün yapıyorum diye mahallenin ortasında gece yarılarına kadar davul zurna çalıp silah ateşleyebilirsiniz????

Hani yaşama hayalleri kurulan "Medeni" ülkelerin hangisinde üç-beş kuruş rüşvet ile işinizi ayrıcalıklı hallettirebilirsiniz??? Hangisinin Cumhurbaşkanı "memurlarım işlerini bilir..." diye onay verir...???

Hangi medeni ülkede "oy" karşılığı sadaka alabilirsiniz??? Hatta sadaka ötesinde kazançlar bile sağlayabilirsiniz?

Hangi "medeni" ülkede, yüz kızartıcı suçlardan yargılanırken milletvekili seçilebilirsiniz??? Hatta hakkında tutuklama kararı olan Jet Fadıllar seçimlerde milletvekili seçilebilirler....??? O sizin "medeni" ülkelerinizde, bırak seçilmeyi aday olabilirler mi???

Hangi "medeni" ülkede "çalıyorlar ama çalışıyorlar" diyecek kadar özgürlükçü seçmenleriniz olabilir????

Hangi "medeni" ülkede sürücüler zebra geçitleri yol süsü olarak kabul edebilirler.. ???? Bağdat Caddelerinde  yarış yapabilirler????

Hangi "medeni" ülke devleti henüz yapılmamış ihalelerin kazananlarını belli edecek kadar saydam???

Hangi "medeni" ülkede, basın mensubu hükümet veya devlet başkanı adına konuşabilme özgürlüğüne sahip? Hangi hükümet veya devlet başkanı, kamu yararına diye yazılı ve görsel basın ile her gün, bu derece açık ve saydam bir işbirliği içerisinde?

Hangi "medeni" ülkede, bir gazete binasına yapılan saldırının ele başı olup da Bakan Yardımcısı olunabilmesine izin verecek kadar özgürlükçü devlet anlayışı var???

Hangi "medeni" ülkede, toplu taşımalara önündekileri buldozer gibi ezip geçerek koltuk kapılabilir??? İnsanlar ayakta dururken alışveriş poşetleri koltuğa oturtulabilir???

Hangi "medeni" ülkede mevcut anayasa çöpte, yeni anayasa askıda iken vatandaşlar da yöneticiler böylesine sorunsuz yaşamaya devam edebilirler??? bakınız Fransa'da falan olanlara... altı üstü bir tek yasa yüzünden başlarına gelmeyen kalmadı...

Hangi "medeni" ülkede vergi vermeyenler, kaçak elektrik kullananlar falan böylesine sık aralıklarla af edilirler???

Hangi "medeni" ülkede, kadınların "kendi rızaları" ile tecavüze uğrama hakları var????

Hangi "medeni" ülkede,  aile ve ülke boyu "çocuk tacizi" görmezden gelinir? ???

Hangi "medeni" ülkede, patronlar müdürlerini bile asgari ücretten gösterebilirler...???

Hangi "medeni" ülkede, müdürler patronun emriyle imza atarak, kararını vermediği ve hatta ne yaptığını bile bilmeden işin sorumluluğunu almadan ama cezai sorumluluğu üstlenerek müdürlük koltuğunda oturabilirler???

Hangi "medeni" ülkede, beş kuruş birikimi olmayan bir çaycının üzerine şirketler kurup da köşeler kısa yoldan dönülebilir????

Hangi "medeni" ülkede,  işçisinden patronuna... bu denli kayıt dışı kazanç özgürlüğü var????

Öylesine çok örnek var ki... sayfalar yetmez...  halen anlamadıysanız...

Şöyle bir düşünün, 80 öncesi kıyametleri kopartan  STKlarımız, sendikalarımız ve üniversitelerimiz yıllardır şikayet edecek veya tepki gösterecek bir sorun bulamadıklarından sessiz sakin yaşıyorlar...  Sorun olsaydı 80 öncesinde olduğu gibi, kıyametleri kopartmazlar mıydı... Hele de konu özgürlüklerin kısıtlanması ise... ???

Başka hangi "medeni" ülkede bir örneği var böylesine geniş özgürlüklerin...????

Üç beş bozuk sesten mi bahsediyorsunuz????  Onlar önemli değil.... zaten amaçları huzuru bozmaktan başka bir şey değil...

Şikayetlerin tamamı can sıkıntısından... heyecan aramaktan kaynaklanıyor... bence... çarpıklık da burada işte... insanoğlu yetinmesini bilemiyor... kısacası...6 yorum:

 1. Kendimi çok özgür hissettim sayenizde ilk boş bulduğum arsaya konutu konduruyorum :))

  YanıtlaSil
 2. sakın benim gözüme kestirdiğim sitlerde dolanmayın... özgürlüğünüz benimkinin sınırında sona erer bliyorsunuz... etik olarak...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Etik önemli, benim arazi dereyatağında kimseye zararı yok :))

   Sil
 3. vay be amma çok özgürlükler varmış... ama işin kötü tarafı bu özgürlükler bizim ilgi alanımızda değil. bu özgürlükleri kullananlar mutlu mesut yaşıyorlar...:(

  YanıtlaSil
 4. eee ama başkalarında olmayan özgürlükler var mı??? var.... tavan yapmış mı yapmış.... kullanmayı bilmeyenler utansın...!!!!

  YanıtlaSil

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...