14 Haz 2012

Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü
14 Haziran, ABO kan grubu sistemini bulan, Nobel ödüllü Karl Landsteiner’in doğum günüdür.

Bu gün; gönüllü ve karşılıksız kan verme alanında etkinlik gösteren Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri Federasyonu, Uluslararası Kan Donör Organizasyonları Federasyonu (FIODS), Uluslararası Kan Transfüzyon Derneği (ISBT) tarafından, “Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü” olarak seçilmiştir. 

Bu üç büyük kuruluş Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından birleştirilmiş olup 192 üye devlet, 181 Ulusal Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri, 50 Ulusal Kan Donör Organizasyonları ve dünyanın her yerinden gelen transfüzyon uzmanları tarafından temsil edilmektedir. 

Milyonlarca insan hayatını, kanlarını özgürce ve hiçbir karşılık beklemeksizin bağışlayan tanımadığı insanlara borçludur. Ancak, dünya nüfusunun çok büyük bir kısmı güvenli kana ulaşamamaktadır. 


Her yıl 80 milyon üniteden fazla kan bağışlanmasına rağmen, bunların sadece %38’i küresel nüfusun %82’sinin yaşadığı gelişmiş ülkelerden toplanmaktadır. Çoğu ülkede gönüllü kan bağışı kana ihtiyacı olan hastaların ailelerinden ve arkadaşlarından sağlanmaktadır. 


Ne yazık ki bazı ülkelerde halen kan bağışı için ödeme yapılmaktadır. Tüm bilimsel veriler dikkate alındığında, gönüllü karşılıksız kan veren bağışçılar güvenli kan kaynağının esas kısmını oluşturmaktadır. Çünkü onların potansiyel olarak HIV, hepatit virüsleri gibi kan yoluyla bulaşan enfeksiyonları alıcılarına bulaştırma riski çok düşüktür. 


Sonuç olarak Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü bu isimsiz kahramanlara ithaf edilmektedir.3 yorum:

  1. Benim çok yakın bir arkadaşım devamlı kan bağışında bulunur. Hemen onun gününü kutladım:) Takdir ediyorum her zaman.

    YanıtlaSil
  2. Kan bağışlamak ayrıca kişinin kendisi için de sağlıklı bildiğim kadarıyla. Yeni kan hücrelerinin oluşması için bir kaç ayda bir kan bağışında bulunmak çok faydalıymış...

    YanıtlaSil
  3. gerçekten önemli bir gün yayılmalı. ayrıca kan bağışlamak gönüllü olan kişi için de çok yararlı ve kan bağışlamadığımı hatırladım hatırlattığın için teşekkürler:)

    YanıtlaSil

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...