18 Oca 2012

Subliminal Mesajlar..

'Bir zamanlar dünya daha güzeldi, yaşam daha keyifliydi ' diye başlar hep yaşı geçkin olanlar ve yaşı genç olanlar da hiç yaşamadıkları o günlerdeki teknoloji ve bugün ellerinde olan teknoloji arasındaki farklara bakarak bir türlü anlayamazlar yaşı geçkinler neden böyle söyler..


Çamaşır makinası olmadan çamaşır yıkamanın..
Buzdolabı, dondurucu olmadan yiyecekleri korumanın (bilmezler ki o günlerde haftada bir pazardan alınan sebzelerin tel dolaplarda öteki haftaya kadar bozulmadan kalabildiğini)

Modern arabalar ve uçaklarla zırt pırt istedikleri yerlere ulaşabilirken, günlerce yollarda sürünmenin
Modern ısıtıcıların olmadığı bir ortamda odun, kömür ile uğraşıp soba yakmanın,
vs..vs.. nin karşılaştırılmasında elbette o günlere heves etmek çok zor..


Amma o günlerin teknolojisi başka şeylere de yetmiyordu...
Subliminal Mesaj yöntemi yoktu mesela o günlerde... Kötü amaçlı kullanıldığında büyük bir silah olan ama silahın size doğrultulduğunun farkında bile olmadığınız bir silah türü...özellikle çocuk ve gençlere doğrultulmuş olan bir silah türü... neredeyse bütün yaşam biçimimizi şekillendiren, yaşamımızın her alanında yer alan bir silah türü.. neyi yiyip içeceğimizden, tipimizin nasıl olacağı, saç rengimizin nasıl olacağına, kilomuzun ne olması gerektiğine, burnumuzun şekline kadar biçimlendiren bir silah türünün bir gizli türü.. için için yavaş yavaş etkileyen, yoğuran, biçimlendirn bir silah türü.. kontrolü, önlemi  neredeyse imkansız bir silah türü..


Şimdilik tanıtımıyla yetinip etkilerini başka bir posta bırakacağım bir silah türü..


Bilmeyenler için Subniminal Mesaj nedir diye bakalım:
Aşkımız Vikipedi şöyle açıklamış:
Subliminal mesaj başka bir objenin içine gömülü olan bir işaret ya da mesajdır ve normal insan algısı limitlerinin altında kalmak, o anda fark edilmemek üzere tasarlanmıştır. Subliminal mesajlar insanın bilinçli dikkati tarafından fark edilemezler, ancak bu mesajların insanın bilinçaltını etkiledikleri ileri sürülmektedir. Subliminal teknikler reklamcılık ve propaganda alanlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Bu tekniklerin amaçları, etkililiği ve kullanım sıklığı konuları tartışmalıdır.


'.... tartışmalıdır' demesine rağmen aksini düşünen bilim insanlarının sayısı hızla artmaktadır.
Bu konuda internette çok fazla bilgi ve yayın var ama bence Türkiye'de yapılmış en iyi programlardan birisinden alıntı videoları ve yanında bir de Darrin McBreen yapımı kısa bir videoyu da aşağıda sunuyorum. 
Önemle tavsiye ederim..izleyiniz..       

       


       

8 yorum:

 1. Şimdi bunları görünce, sihirli annemdeki subliminal mesajları görmüşmüydün bayağı espri malzemesi oldu hatta..herşeyi yozlaştırıyorlar..bunları izlemedim daha şimdi izlicem.

  YanıtlaSil
 2. Birileri uzaktan zihnimizi kontrol ediyor işte. Daha feci bir teknoloji olabilir mi??

  YanıtlaSil
 3. Ne yalan söyleyeyim, ilk kez duydum adını sayende :) Varlığından ve teferruatlarından tabii ki haberim vardı..
  Çok ilginç, bir o kadar da irdelenmesi gerekli bir konu bu.
  Bayıldım, özetle...
  Videoları daha sonra izleyeceğim.
  ''Subliminal kadınlar'' desek doğru olur mu acaba? Hani birbirinin kopyası suratlı estetik kadınlar var ya, onlara :))

  YanıtlaSil
 4. ipekböceği@ yok hayır görmedim..anlatırmısın?

  bozbek@ çok haklısın..hayatımızı yönlendiriyorlar..

  zeugma@ işe yaradığıma sevindim! hoşuma gitti subliminal kadınlar lafın ama sub'ına bile gerek yok bayanlara liminal bile yetiyor..

  YanıtlaSil
 5. Bu tarz şeyler bazen çok mantıklı bazen çok saçma görünebiliyor bana nacizane. Tuhaf açıkçası inssanlar kafa yoruyor ama,ne kadar doğrudur etkilidir bilinmiyor henüz.Toplum o kadar kötü mesajlara açık ki zaten gizli olmasına gerek yok:(

  YanıtlaSil
 6. haklısın çoğu kez de saçma geliyor ilk bakışta.. toplum mühendisliği öylesin bir noktada ki tüm riskleri minimize etmek adına yapılmayan yok..bu konuda aslında elimde uygulanmakta olan projelerden gerçek çalışma örnekleri var. liminal & subliminal çalışmalar bilimsel çalışmalardır ve sonuçları da alınmaktadır.. hiç yabana atmayın..macro ve micro düzyde bakmaya çalışın olaya.. bu sadece bir kik toplum için değil tüm toplumlar düzeyinde yürütülüyor ve aslında ekonomik savaşlarla başa başa bir arada yürüyor..
  özel ve aleni gelen yorumlara bakılırsa belki de size bir fırsatta somut uygulama örneklerini özetlesem iyi olacak ama biraz zamana ihtiyacım var ucunu başını toparlayıp anlaşılır halde düz yazıya dökebilmem için. ben reklam sektörü kısmında, çizgi film kısmından öte daha ciddi boyutlu v daha etkin çalışma şekillerinden bahsediyorum.. ama dediğim gibi biraz zaman ver bana o zaman neden gerek duyduklarını vs sanırım daha iyi anlatabileceğim..

  YanıtlaSil
 7. subliminal ve 25. kare tekniğini geçen sene öğrendim. Hazırlanan videoları izleyince insan her şeyden, kendinden bile şüphe ediyor. İstemeden başkalarını farklı alanlara sevk edebiliyor muyuz, yoksa normal olmayanlar bize de normal gelmeye başladı mı. bu sorular hep aklımda sonuç olarak kısa vadeli bir şey değil çocukluğumuzdan beri var olan bir olgu. Çoğu kişide bilmiyor yada önemsemiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bilinmiyor ve doğru anlatılmadığı için algılanmıyor da..
   yöteilmek, güdülmek desek bu da gururlara dokunuyor ama özeti bu..

   Sil

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...